• Wychowanie fizyczne

• 1. Skala ocen

W ocenianiu cząstkowym, semestralnym i rocznym stosowane są następujące stopnie:

6 - celujący

5 - bardzo dobry

4 - dobry

3 - dostateczny

2 - dopuszczający

1 - niedostateczny

2.  Przedmiot oceny

Podstawą oceny jest średnia arytmetyczna z:

1. Systematyczność i aktywność ucznia
          2. Postawa ucznia
          3. Wiadomości i umiejętności

Systematyczność i aktywność ucznia:

Jest to najważniejsza ocena, którą Uczeń otrzymuje za systematyczne i aktywne uczestniczenie w zajęciach w minionym miesiącu kalendarzowym.

Przez aktywność rozumie się:

• regularny i aktywny udział w lekcji WF
          • stosunek do zajęć
          • zaangażowanie

Systematyczność oceniana jest według poniższego klucza:

Od 91%- 100% aktywnego uczestnictwa w zajęciach

Od 81% do 90% aktywnego uczestnictwa w zajęciach

Od 71% do 80% aktywnego uczestnictwa w zajęciach

Od 60% do 70% aktywnego uczestnictwa w zajęciach

Poniżej 60% aktywnego uczestnictwa w zajęciach

• Uczeń ma prawo do 2 nieprzygotowań w semestrze bez podawania przyczyny, które nie wliczają się do comiesięcznego oceniania systematyczności i aktywności.
          • Usprawiedliwienia od rodziców uwzględniane są przed daną lekcją.

Postawa ucznia

• Strój sportowy - podczas zajęć z wychowania fizycznego obowiązuje zmiana ubioru:
          • koszulka - biała, klasyczna, z krótkim rękawem.
          • krótkie ciemne spodenki, ewentualnie spodnie dresowe.
          • obuwie - z podeszwą nierysującą parkietu,  zalecana jasna.
          • na zajęciach fizycznych w trosce o bezpieczeństwo zdejmuje się i pozostawia w szatni przedmioty takie jak:  zegarek, biżuterie (łańcuszek, bransoletki, kolczyki, pierścionki)  i tym podobne.
          • na zajęcia uczeń nie wnosi sprzętu elektronicznego tj: telefon, tablet, odtwarzacz muzyki, słuchawki i tym podobne.
          • stosunek do innych uczniów,
          • stosowanie zasady „Fair play”
          • szanowanie sprzętu, przyborów, przyrządów i dbanie o porządek w szatni

Wiadomości i umiejętności

• Oceniania może być wiedza ucznia z zakresu zrealizowanych tematów. Ocenie podlega wiedza zdobyta podczas zajęć zgodnych z realizacją podstawy programowej, np. znajomość przepisów danej dyscypliny sportu, opis prawidłowej techniki wykonania danego ćwiczenia, czy elementu technicznego i/lub stosowanie odpowiedniej terminologii przy tym opisie.
          • Sprawdzian z wiedzy może zostać przeprowadzony w formie ustnej, pisemnej lub w formie pracy domowej. W przypadku, gdy uczeń nie będzie miał możliwości otrzymania pozytywnej oceny z zakresu systematyczność i aktywności, nauczyciel może zamiast tego ocenić ucznia na podstawie jego wiedzy.
          • Umiejętności i poziom sprawności ruchowej ucznia ocenia się za pomocą wybranych prób testów sprawności fizycznej tj.: EUROFIT, MTSF, Indeks Zuchory, Coopera, elementów technicznych z zespołowych gier sportowych, na przykład: koszykówka - dwutakt, rzuty do kosza, kozłowanie, piłka siatkowa - odbicia sposobem górnym i dolnym, zagrywka, piłka ręczna - poruszanie się z piłką, podania, rzuty, obrona, piłka nożna - prowadzenie piłki, podania, przyjęcia i strzały do bramki.
          • Oceniając umiejętności i poziom sprawności ruchowej ucznia, bierze się pod uwagę wysiłek wkładany w poprawę sprawności, umiejętności i wiadomości.
          • W przypadku nieobecności na sprawdzianie, uczeń ma dwa tygodnie na zaliczenie, w przeciwnym wypadku otrzymuje ocenę niedostateczną.

Szczegółowe kryteria oceny semestralnej

Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który:

• w danym semestrze uzyskał same oceny bardzo dobre w zakresie systematyczności i aktywności
          • reprezentował szkołę w zawodach sportowych lub regularnie uczęszczał na pozalekcyjne zajęcia SKS
          • ma nienaganną postawę koleżeńską i stosuje zasadę „Fair play”

Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który:

• ma nienaganną postawę koleżeńską i stosuje zasady „Fair play”

Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który:

• jego średnia z ocen za systematyczność i aktywność i/lub wiadomości wynosi więcej niż 3,75
          • ma nienaganną postawę koleżeńską i stosuje zasady „Fair play”

Ocenę dostateczną otrzymuje uczeń, który:

• jego średnia z ocen za systematyczność i aktywność i/lub wiadomości wynosi więcej niż 2,75
          • jego postawa jest zgodna z duchem „Fair-play”

Ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który:

• jego średnia z ocen za systematyczność i aktywność i/lub wiadomości wynosi więcej niż 1,75
          • jego postawa jest zgodna z duchem „Fair-play”

Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który:

• jego średnia z ocen za systematyczność i aktywność i/lub wiadomości wynosi mniej niż 1,74
          • jego postawa nie jest zgodna z duchem „Fair-play”

Nieklasyfikowanie – otrzymuje uczeń za:

• frekwencję poniżej 50% - rozumianej jako łączna obecność na lekcji w formie ćwiczący lub niećwiczący.