• Język polski

        • I. Na ocenę z języka polskiego składają się:

          1. Wypracowania klasowe – wypowiedź argumentacyjna.
          2. Testy czytania ze zrozumieniem przeprowadzane w formie sprawdzianu.
          3. Testy Język polski w użyciu (czytanie ze zrozumieniem wraz z notatką syntetyzującą).
          4. Sprawdziany ze znajomości każdej epoki literackiej po skończeniu jej omawiania.
          5. Sprawdziany (testy, kartkówki) ze znajomości treści lektury przed omówieniem
          6. Sprawdziany ze znajomości lektury po omówieniu.
          7. Testy historycznoliterackie.
          8. Kartkówki z trzech ostatnich tematów.
          9. Odpowiedzi ustne.
          10. Wypowiedzi monologowe.
          11. Prezentacje.
          12. Praca na lekcji, praca w grupach, aktywność.
          13. Prace domowe.

          II. Zasady oceniania i pracy na lekcjach języka polskiego zgodne z wymogami egzaminacyjnymi i Statutem szkoły

          1. Wypowiedź argumentacyjna, test historycznoliteracki, także test Język polski w użyciu wraz z notatką syntetyzującą oceniane są według kryteriów oceniania CKE.
          2. Prace pisemne, sprawdziany, testy, kartkówki, prace domowe, odpowiedzi ustne są pracami samodzielnymi. W przypadku stwierdzenia pracy niesamodzielnej uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną i traci prawo do jej poprawy.
          3. Ocenianiu mogą podlegać prace grupowe. Taką samą ocenę otrzymują wszyscy uczniowie w grupie lub otrzymują różne oceny, zależnie od dokonanego przez nich wkładu pracy.
          4. Prace domowe są sprawdzane lub przyjmowane w wyznaczonym terminie. Tylko w uzasadnionych przypadkach termin może być przez nauczyciela przedłużony. Jeśli uczeń nie odda pracy domowej w terminie, otrzymuje ocenę niedostateczną.
          5. Uczeń może zgłosić dwa nieprzygotowania w semestrze (trzy w klasie humanistycznej). Każde następne nieprzygotowanie równoznaczne jest z oceną niedostateczną.
          6. Nieprzygotowanie, brak pracy domowej, brak wymaganych pomocy naukowych należy zgłosić na początku lekcji.
          7. Uczeń nie może zgłosić nieprzygotowania w przypadku wcześniej zapowiedzianych prac (wypracowanie, test, sprawdzian, kartkówka, wypowiedź monologowa, prezentacja).
          8. Uczeń ma obowiązek posiadać na lekcji wymagane przez nauczyciela pomoce naukowe (np. podręcznik, lektura w trakcie omawiania, przekazana przez nauczyciela karta pracy), uczestniczyć w zajęciach oraz swoim zachowaniem nie utrudniać prowadzenia lekcji.
          9. Dłuższe formy pisemne sprawdzania wiadomości i umiejętności są zapowiadane co najmniej na tydzień przed przeprowadzeniem i wpisane do dziennika lekcyjnego. Kartkówka z trzech ostatnich tematów nie musi być zapowiedziana.
          10. Uczeń ma obowiązek przystąpienia do wszystkich zapowiedzianych prac w wyznaczonym przez nauczyciela terminie. W przypadku usprawiedliwionej nieobecności pisze daną pracę w innym terminie wyznaczonym przez nauczyciela. W przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności uczeń pisze pracę w dniu, w którym pojawia się w szkole.
          11. Uczeń, który otrzymał ocenę niedostateczną ze sprawdzianu, może przystąpić do poprawy w wyznaczonym przez nauczyciela terminie wspólnym dla całej klasy.
          12. Sprawdzianów z treści lektury przed omówieniem nie można poprawiać.
          13. Wszystkie sprawdziany z epok historycznoliterackich muszą być zaliczone na ocenę pozytywną. Brak zaliczenia jest równoznaczny z wystawieniem niedostatecznej oceny śródrocznej lub rocznej.
          14. Uczeń nieobecny krócej niż 5 dni ma obowiązek na bieżąco uzupełniać zaległości, a na zajęcia musi być przygotowany. W przypadku nieobecności dłuższej niż 5 dni uczeń ma obowiązek uzupełnić braki w ciągu tygodnia.

          III. Progi procentowe

          Niedostateczny – 0% - 40%

          Dopuszczający – 41% - 55%

          Dostateczny – 56% - 75%

          Dobry – 76% - 90%

          Bardzo dobry – 91% - 98%

          Celujący – 99%-100%

           

          Na czas szczególnych rozwiązań w związku ze zdalnym nauczaniem wprowadza się zmiany w przedmiotowym ocenianiu z języka polskiego w dopuszczalnych formach sprawdzania wiedzy i umiejętności:

          Odpowiedzi ustne i kartkówki sprawdzają bieżące wiadomości i umiejętności ucznia nie więcej niż z trzech ostatnich tematów. Kartkówki mogą przyjąć formę testów on‑line lub innych form wskazanych przez nauczyciela.

          Sprawdziany są zapowiadane i odnotowane w dzienniku lekcyjnym z odpowiednią adnotacją o ich zakresie i formie co najmniej na tydzień przed planowym terminem. Nauczyciel określa sposób wykonania pracy, kanał i czas, w jakim praca ma być wysłana do nauczyciela. W przypadku trudności technicznych nauczyciel uzgadnia z uczniem sposób zaliczenia danego materiału.

          Pracę klasową poprzedza lekcja powtórzeniowa lub materiał powtórzeniowy zamieszczony w Librusie bądź na wskazanej platformie.

          W ocenianiu brane jest pod uwagę przede wszystkim zaangażowanie, systematyczność i wkład pracy ucznia.

           

      • Dokumenty